Dražby realit: Efektivní způsob, jak získat nemovitost za zlomek ceny

Dražby realit: Efektivní způsob, jak získat nemovitost za zlomek ceny

Co se vám vybaví, když ve svém okolí zaslechnete slovo „dražba“? Pravděpodobná pořádná míra obav a respektu. Řada z nás si představí exekutora a hromadu žlutých nálepek s nápisem „exekučně zabaveno“. Ovšem toto je pouze jedna strana barikády. A protože každá mince má dvě strany, i dražba není pouze negativním důsledkem mizerné platební morálky dlužníka. Dražby realit jsou totiž zajímavým způsobem, jak získat nemovitost, byt, rekreační chatu či chalupu nebo kancelář za zlomek tržní ceny. Víte, jak na ni?

Dražba je zcela legální

Dražby upravuje zákon a získání nemovitosti pomocí nich je tedy zcela legální. Rozlišujeme dražby dobrovolné a nedobrovolné, kdy v prvním případě majitel sám nabídne nemovitost do dražby. Ve druhém případě jde o rozhodnutí exekutora, k němuž může dospět, jakmile dlužník dlouhodobě nesplácí své závazky a prodej majetku může alespoň z části uspokojit pohledávky věřitelů. Dražby ovšem mohou být také internetové nebo s přímou účastí. Jaký je mezi nimi rozdíl, to jistě odhadnete sami.

Jak taková dražba vlastně funguje?

Jako první je důležité pročíst si dražební vyhlášku, kterou obvykle najdete v místě dražby. Zde se dozvíte, jaké věci budou jejím předmětem, kdy a kam se máte dostavit. Důležité jsou také informace o výši dražební jistoty, což je částka uvedená v dražební vyhlášce. Pokud nemovitost nevydražíte, dražební jistota je vám pochopitelně vrácena.

Chcete vydražit nemovitost za zlomek ceny?

Pokud se rozhodnete zúčastnit dražby, můžete tak učinit zcela nezávazně. Stačí se dostavit do sídla exekutorského úřadu a tam sdělit své přání. Jakmile si vyzkoušíte dražbu „nanečisto“, můžete se další zúčastnit „na ostro“. Dražby se společně s vámi zúčastní také další účastníci a zájemci o novou nemovitost. Nemovitost (či jiný předmět dražby) vyhrává ten, kdo pochopitelně nabídne nejvyšší částku. Obvykle se ceny dražených nemovitostí pohybují někde u poloviny obvyklé tržní ceny, takže můžete na takové dražbě zajímavým způsobem ušetřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *