Historie společnosti v datech

1696
V londýnském Tom´s coffee house byla založena společnost
Hand-in-Hand Fire and Life Insurance Society. Jedná se o nejstarší pojišťovací společnost ze společností, které postupně přispěly ke vzniku skupiny Aviva.

1797
Thomasem Bignoldem ve městě Norwich v hrabství Norfolk byla založena společnost Norwich Union jako vzájemná protipožární pojišťovna.

1808
Drsná zima tohoto roku a mnoho ztracených životů přivedly Thomase Bignolda k myšlence založit Norwich Union Life Insurance Society.

1816
Norwich Union otevřela svou první pobočku v Irsku.

1824
V Portugalsku byla otevřena první pobočka Norwich Union na kontinentu. Postupně se jméno Norwich Union stalo známým v celé Evropě, Africe, Indii, na Dálném Východě, Austrálii, Novém Zélandě, v USA, Kanadě a Jižní Americe.

1861
Významným mezníkem pro vznik společnosti Commercial Union byl v roce 1861 požár Londýna. Tři pojišťovací ústavy téhož roku vytvořily novou pojišťovací společnost – Commercial Union Fire Insurance Company. Hned po prvním roce své činnosti tato společnost expandovala do zahraničí a zahájila provoz první pobočky v Německu. V následujících letech postupně expandovala do Indie, Jižní Afriky, Karibské oblasti, Jižní Ameriky a Kanady.

1862
Vznikla pobočka životního pojištění Commercial Union, která již v prvním roce své činnosti vybrala na pojistném 8000 liber šterlinků.

1863
Commercial Union pokračovala ve své zámořské expanzi a během dvou let otevřela pobočky v Indii, Jižní Africe a v Karibské oblasti.

1866
Norwich Union převzala pod svou správu společnost Amicable Society založenou v roce 1706.

1869
Commercial Union vstupuje na pojišťovací trh USA, kde začíná působit prostřednictvím pojišťovací makléřské společnosti John Rae Hamilton a nabízí uzavírání pojistných smluv proti požárům.

1877
V Austrálii byla otevřena první pobočka Commercial Union. Ve stejném roce se katedrála v Norwichi stala symbolem společnosti Norwich Union jako ochranná známka a její štíhlá špičatá věž se stala inspirací pro část současného loga Aviva.

1885
Ve skotském městě Perthu byla místními obchodníky a podnikateli založena společnost General Accident. Ve stejném roce byla společnost Commercial Union zaregistrována jako společnost s ručením omezením.

1896
Winston Churchil, v té době mladý důstojník 4. oddílu Královniných husarů (4th Queen’s Own Hussars), uzavřel osobní pojistku pro případ úrazu u úrazové pojišťovny Accident Insurance Company (založená v roce 1849). V roce 1958 napsali představitelé společnosti Commercial Union (ta koupila v roce 1906 Accident Insurance Company) Sirovi Winstonovi dopis, ve kterém ho informovali, že to je podle záznamů společnosti nejstarší osobní úrazová pojistka a že mu bude nadále poskytována zdarma – bez placení pojistného. Sir Winston odepsal a ve své odpovědi poděkoval členům správní rady “za jejich velice srdečný a vstřícný přístup”.

1905
Společnost Commercial Union se spojila v té době s nejstarší existující pojišťovnou na světě – Hand-in-Hand Fire and Life Insurance Society.

1906
Společnost General Accident začala nabízet životní pojištění.

1907
Společnost Commercial Union koupila pojišťovny Scottish County & Mercantile Insurance Company (založená v roce 1897) a Union Assurance Society (založená v roce 1714).

1911
Král Jiří V. udělil Královskou zakázku (Royal Warrant) společnosti General Accident, která pojišťovala auta královské rodiny již od roku 1908. GA zůstala již navždy jedinou pojišťovnou, která tzv. královskou zakázku získala, protože brzy poté se královská rodina rozhodla omezit královské zakázky pouze na zboží místo na zboží a služby.

1912
Společnost Commercial Union byla jednou z pojišťoven, které pojistily zaoceánský parník společnosti White Star – Titanic, který se po srážce s ledovcem potopil 15. dubna 1912 při své první plavbě. Tehdy zahynulo přes 1 500 lidí. I přes velké náhrady škod, které toto neštěstí znamenalo, oznámila společnost na konci roku zisk ve výši téměř 100 000 liber.

1918
Společnost Commercial Union koupila životní pojišťovnu Edinburgh Life Insurance Company (založená v roce 1823), k jejímž ředitelům patřil svého času i spisovatel Sir Walter Scott. Byl také akcionářem a měl zde uzavřenou životní pojistku.

1957
Norwich Union zahájila prodej životního pojištění v Austrálii.

1959
Společnost Commercial Union se sloučila s pojišťovnou North British & Mercantile Insurance Company (založená v roce 1809).

1973
Společnost Commercial Union získala holandskou pojišťovnu Delta Loyd.

1990
Norwich Union získala španělskou pojišťovnu Plus Ultra.

1994
Společnost Commercial Union koupila francouzskou Groupe Victoire zabývající se správou majetku.

1996
Společnost General Accident koupila společnost Provident Mutual (založenou v roce 1840), která se specializovala na penzijní pojištění – byl to významný přelom v rozvoji jejích obchodních aktivit v oblasti životního a penzijního pojištění.

1998
Commercial Union a General Accident oznámily svůj záměr spojit se a vytvořit společnost CGU plc. Ve stejném roce Norwich Union získala britskou pojišťovnu London & Edinburgh.

1999
Morley Fund Management zahájila činnost jako kapitálová a investiční společnost CGU. Delta Lloyd v Holandsku se spojila s holandskou pojišťovnou Nuts Ohra. CGU získala irskou pojišťovací skupinu Hibarnian.

2000
Byla oznámena fúze s Norwich Union. Kanceláře v St Helen’s se staly londýnským sídlem společnosti CGNU.

2001
CGNU ukončila své služby v oblasti neživotního a majetkového pojištění v USA.

2002
CGNU změnila jméno na Aviva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *