Jak na nebankovní půjčky? Vybírejte obezřetně a pečlivě
Obsah článku
Nebankovní půjčky jsou půjčky, které poskytuje jiný subjekt, než banka. Půjčky se vyznačují menší náročností na žadatele a vyšším úročením. Nebankovní půjčky se dělí na krátkodobé – do 12 000 Kč, střední – do 100 000 Kč a nebankovní půjčky se zástavou – do několika milionů korun a 50% z hodnoty nemovitosti
Při výběru nebankovní půjčky buďte obezřetní?
Předtím, než se rozhodneme pro nebankovní půjčku, je potřeba se rozhodnout jak vysokou částku vlastně potřebujeme, podle toho vybíráme typ půjčky. Například, když potřebuji deset tisíc korun na pár dní, postačí mi krátkodobá půjčka do výplaty. Dále je potřeba vybrat si, u koho si půjčku vezmeme.
Ideální je využít online srovnání půjček, které je naprosto nezávazné a zdarma. Jednoduchá kalkulačka nám okamžitě ukáže, která půjčka má nejvýhodnější podmínky nebo je naopak nejdražší. Stačí zadat částku a jaký typ půjček chceme porovnávat. Výsledek vidíme během pár sekund. Pokud si z nabídky vyberete, můžete si o půjčku rovnou zažádat a nebo porovnávat další produkty.
Jaké jsou podmínky pro získání půjčky?
Půjčit si mohou osoby starší 18 let, studenti, zaměstnanci i ve zkušební lhůtě, senioři či ženy na mateřské a začínající podnikatelé. Mnoho půjček je poskytováno i osobám nezaměstnaným nebo tzv. problémovým klientům, kteří nechtějí nebo nemohou dokládat příjem a nemají čisté registry dlužníků. Na co peníze využijete je u bezúčelových půjček nedůležité. Pokud si sjednáte půjčku na auto, nábytek či nový byt, pak jde o účelovou půjčku a musíte doložit, že jste peníze skutečně použili, jak bylo sjednáno ve smlouvě.
Co potřebuji k vyřízení půjčky
K vyřízení nebankovní půjčky potřebujeme jen pár dokumentů. Nejlépe a nejrychleji si vyřídíte krátkodobou půjčku, kdy si vystačíte s platnou občankou a číslem účtu. U půjček s vyšší částkou je potřeba v některých případech doložit příjem, dva doklady totožnosti, případně jsou prověřovány registry dlužníků. O půjčku si můžeme zažádat pomocí online formuláře, SMS zprávou a některé společnosti vám umožní i žádost o půjčku zaslat přes sociální sítě.
Při sjednání půjčky vám pomůže Internet
Sjednání nebankovních půjček je poměrně jednoduché a zvládne ho i jen mírný uživatel internetu. Stačí vyplnit v kalkulátoru splátek částku, počet měsíců (či dní) na které si chcete půjčit. Okamžitě vidíte, kolik musíte vrátit peněz, případně jak vysoké budou splátky. V případě nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti musíte doložit dokumenty k nemovitosti, list vlastnictví, její fotografie, výpis z katastru, katastrální mapu a řadu dalších papírů. Důležitý je odhad ceny nemovitosti, kdy si můžete půjčit až 50% z hodnoty této zastavované nemovitosti, která může být vaše i třetí osoby.
Nebankovní půjčky bez poplatku předem
Zejména u nebankovních půjček je důležité, aby jste si prověřili poskytovatele půjček. Vyhýbejte se pochybným inzerátům na zastávkách, v letácích nebo webovým stránkám bez kontaktních údajů. Ověřené společnosti vám poskytnou půjčku bez nesmyslných kaucí a poplatků předem a smlouvu vám dají k nahlédnutí dříve, než se rozhodnete, zda si půjčku sjednáte či nikoliv. Solidní společnosti vám bez problémů vyhoví se žádostí o odstoupení od smlouvy do 14 dní, jak jim ukládá zákon, pokud jste smlouvu uzavřeli na dálku.
Co dělat, když nemohu splácet
Získali jste půjčku a po několika měsíčních splátkách nemůžete kvůli nemoci, snížení příjmů nebo ztrátě zaměstnání splácet? Pak je vhodné kontaktovat zaměstnance společnosti a domluvit se na individuálním splátkovém kalendáři, dočasném odložení nebo snížení splátek. Vhodnou variantou je také pojištění proti neschopnosti splácet. Toto poskytují větší nebankovní společnosti.