Úklidové služby jako možnost náhradního plnění

Náhradním plněním se rozumí povinná forma podpory osob se zdravotním postižením. Tato povinnost připadá na každého jednoho zaměstnavatele, který zaměstnává více jak pětadvacet lidí. Povinnost je dána zákonem a pakliže se obchází nebo ignoruje, hrozí nemalé pokuty dosahující až jednoho milionu korun.

Nabízí se otázka, kdo se za osobu se zdravotním postižením označuje? Jsou to lidé spadající do prvního, druhého a třetího stupně invalidity či jedinci, kteří jsou osobami zdravotně znevýhodněnými.

Když nelze zaměstnávat osoby se zdravotním postižením

Zákon jasně praví, že zaměstnat osobu se zdravotním postižením musí každý zaměstnavatel, který zaměstnává více jak pětadvacet zaměstnanců. OZP musí činit čtyři procenta z celkového počtu zaměstnanců. Je však pravdou, že ne všechna odvětví mohou nabídnout takové pracovní podmínky hodící se pro postižené. V některých profesích je nutná síla, v jiných zase chůze… Proto existuje náhradní plnění nabízející řadu možností.

Jednou z nich je jednou ročně odvést státu částku pokrývající plat možného zaměstnance. Ta se odvíjí od výše průměrné mzdy a v loňském roce dosahovala bezmála čtyřiaosmdesáti tisíc korun. Pokud nechcete odvádět peníze do státního rozpočtu, můžete ještě využít služeb firem, jejichž zaměstnance tvoří z více jak padesáti procent právě osoby se zdravotním postižením.

Úklidové služby k vašim službám

Služby firem zaměstnávajících zdravotně postižené osoby mohou být různé. Může se jednat například o úklidové služby, které se postarají o hygienicky čisté kanceláře. Mohou to však být i služby nabízející konkrétní produkty nebo zboží, ať už jsou to nějaké rukodělné výrobky nebo věci, které v podniku využijete v praxi.

V každém případě při zvolení této možnosti poputují peníze přímo do chráněných dílen, nikoliv do státní kasy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *