Printer Technology D Printer  - ZMorph3D / Pixabay

3D tisk můžete využít i vy – co takhle ten na zakázku?

Trojrozměrný alias 3D tisk není v oblasti technologií žádnou novinkou. Už dávno však nejde o zábavu pro pár vyvolených modelářů, nýbrž o skutečný fenomén v oblasti moderních technologií, který může přinést mnoho užitku opravdu komukoliv.

Své využití totiž najde napříč mnoha obory. A není tak nový, jak by se mohlo zdát. Patent stereolitografie byl zaregistrován už v roce 1986. Tehdy šlo o 3D tisk za pomoci UV laseru a tekutého fotopolymeru. Dnes však samozřejmě celý proces značně pokročil.

Jak vlastně vypadá proces 3D tisku

Technologie jsou stále modernější a dostupnější, takže nejsou výjimkou i nejrůznější povedené modely, provedené v opravdu domáckých podmínkách. Stačí si jen trochu „pohrát“ se zadáním a výsledkem může být opravdu detailní model, vyrobený díky vrstvení materiálu. K dispozici je téměř vše – plast, práškový kompozit, původní fotopolymer…

Ve hře však není jen 3D tiskárna. Poměrně úzce se k ní váže také 3D skener. Ten dokáže fyzický model přenést na trojrozměrný model digitální. Jde o skvělé a zejména rychlé řešení ve chvíli, kdy na 3D tiskárně potřebujete například zreplikovat poškozenou součástku (a to třeba i tu na zakázku). Předmět je nasnímán a následně složen do 3D modelu. A vytisknutí ve 3D už je jen takovou třešničkou na dortu.

Kde a jak 3D tisk využít

Ať si vzpomenete na jakékoliv průmyslové odvětví, 3D tisk se v něm skvěle uplatní. Je rychlý a nezatíží váš rozpočet vysokými náklady. Velmi často ho využívají například reklamní agentury, architekti, umělci a samozřejmě designéři. Lékaři nechávají tisknout levné (ale spolehlivé) 3D protézy, průmyslníci mu svěřují k otestování své první prototypy.

Pokud tento proces zaujal i vás, obraťte se na odborníky z 3Dees, kteří na sebe v poslední době upozornili například tiskem respirátorů. Mají pro vás nachystán 3D tisk na zakázku a rádi vám odpoví na jakýkoliv dotaz. Zjistěte více na www.3dees.cz.

Bez čeho se neobejdete při poptávce 3D tisku

Celý proces je velmi jednoduchý. Nutné je připravit kompletní 3D model. Od něj se odvíjí vše – od použité tiskárny až po cenu. Jestliže takový model nemáte ani neumíte vytvořit, navštivte databáze volně stažitelných 3D modelů. Mezi ty nejlepší patří například Thingiverse nebo GrabCad. Najděte model, který se nejvíce přiblíží vaší představě a zašlete odkaz.

Pokud nepochodíte ani zde, pořiďte fotografie požadovaného předmětu z co nejvíce možných úhlů. A nezapomeňte ani na přiložené měřítko. Použít lze také 3D skenování reálného objektu, případně vhodnou možnost tvoří i finální úpravy za pomoci 3D modelování.

Se vším vám na 3dees.cz ochotně poradí. Mají zkušenosti s celou řadou požadovaných produktů – od 3D tisku artefaktů pro handicapované, přes model srdce před operací až po sériovou výrobu dílů třeba do spalovacího motoru. Jednáte se skutečnými odborníky, které jen tak něco nezaskočí. Však uvidíte sami!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *