Project Management Product Management  - viarami / Pixabay

Začínáte s podnikáním? Poradíme s živnostenským listem i pořízením firmy

Ještě předtím, než se vrhnete do podnikatelských vod, je nutné vyhovět všem požadavkům ze strany českých úřadů. Ať už plánujete založení firmy nebo máte prozatím v merku „jen“ založení živnosti, podívejte se, co všechno budete potřebovat.

K podnikání potřebujete oprávnění

Bez toho to zkrátka nepůjde. Nezbytností je pro vás živnostenský list. Nejde o tak jednoduchý úkon, jak se zdá. Při jeho zakládání se totiž vyplatí myslet i na budoucnost a pokrýt při jeho tvorbě všechny možné budoucí varianty. Ušetříte si tak v budoucnu další úřednická kolečka a leckdy předejdete i nepříjemné pokutě!

Do svého ŽL proto uveďte jak současně prováděné živnosti, tak i ty, kterým se plánujete věnovat v budoucnu. Řídit se můžete podle typu (autodoprava, pohostinství a ubytování, služby obyvatelstvu apod.) i podle požadavků na kvalifikaci (sem patří volné, koncesované, vázané a řemeslné živnosti).

Nemusíte vykonávat všechny zapsané živnosti. Ovšem mnohem jednodušší je zpočátku uvést více možných zájmů, než později ty chybějící doplňovat.

Náš tip: Živnostenský list můžete potřebovat i při založení s.r.o. na klíč nebo při založení živnosti na klíč. Pokud však tyto služby svěříte profesionálům, postarají se o vše nezbytné za vás.

Více než 120 možností na výběr

Častěji poptávané bývají volné živnosti. Do nich totiž schováte prakticky vše – od chovu zvířat, přes vydavatelskou činnost a výrobu stavebních hmot až po kupříkladu fotografické služby. Rozdělení je velmi podrobné – na výběr se nabízí hned 79 škatulek. A pokud si náhodou nevyberete, můžete zvolit i kulatou osmdesátku, což je „Výroba, obchod a služby jinde nezařazené.“

O něco užší výběr nabízejí živnosti řemeslné. Při založení firmy či ŽL si tak můžete vybírat hned ze 41. možností. Poptáváte opravy silničních vozidel, klempířství, vodoinstalatérství či třeba holičství a kadeřnictví? Pak si z tohoto seznamu určitě vyberete.  A nezapomeňte, že potřebujete buď odborné vzdělání v oblasti, nebo služby garanta, který se zaručí za kvalitu práce a správné postupy.

Vázané a koncesované živnosti

Ovšem ne vždy můžete podnikat takříkajíc na vlastní triko. Pro výkon oční optiky, péče o dítě do tří let věku nebo třeba projektové činnosti ve výstavbě potřebujete provádět činnost vázanou. Ani tady se neobejdete bez  garanta, který však musí mít kromě příslušného vzdělání také dostatečnou praxi. Tu však lze v některých případech nahradit i autorizací odborné komory apod.

Nejpřísnější požadavky při založení s.r.o. však mají koncesované živnosti. U těch je nutné povolení ministerstva anebo odborného úřadu. A leckdy v sobě obsahuje i mnohé další nezbytné body. Může jít o:

  • bezúhonnost odpovědného zástupce či zaměstnanců,
  • schválení provozovny,
  • pojištění firmy apod.

Automaticky je koncese vydávána jen na prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. U všech ostatních (ostraha majetku a osob, provozování cestovní kanceláře, provozování pohřební služby apod.) je nutné absolvovat obvykle několik návštěv úřadu.

Zajímat by vás mohla i další témata

Absolvováním výše uvedených nezbytností však všechno teprve začíná. Neobejdete se ani bez správně provedeného podání daňového přiznání, volby sídla, vytvoření chytrého marketingu apod. Zajímat by vás mohla i virtuální kancelář či orientace v aktuální legislativě nebo moderních trendech v oblasti podnikání.

Chcete-li držet krok s dobou, naučte se sledovat specialisty v oboru. Odpovědi na všechny své otázky a mnoho dalších užitečných materiálů navíc najdete například na stránkách Jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz. A jestliže náhodou přece jen něčemu neporozumíte, nebojte se napsat přímo vyškolenému realizačnímu týmu. Proč hledat odpovědi na nejrůznějších fórech a diskuzích, když je můžete získat všechny na jednom místě a ve vysoké kvalitě?

Project Management Product Management  - viarami / Pixabay
viarami / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *