Zvažujete výpověď dohodou? Nabídneme vám vzor výpovědi a další tipy
Obsah článku
Kolem výpovědi dohodou koluje mezi lidmi celá řada mýtů. Týkají se především doručení takové listiny, práv a povinností zaměstnance či zaměstnavatele, a především výpovědní lhůty. Sestavili jsme pro vás přehledný článek, ve kterém se dozvíte všechno, co je třeba.
Trh práce je momentálně k takovému kroku velmi vstřícný. Nové zaměstnání najdete snadno a za odpovídající odměnu, takže pokud jste se svým stávájícím místem nespokojení, ať už z důvodu nevyhovujícího pracovního kolektivu či příliš nízké výplaty, je ideální čas pro změnu. Pro lepší pracovní podmínky je občas dobré sáhnout až k tomu nejtvrdšímu řešení, jímž je výpověď z pracovního poměru.
Jak je to s výpovědní lhůtou?
Je skutečně pravda, že výpověď z pracovního poměru dohodou můžete podat kdykoli. Nemusíte čekat na čtvrtletí ani ukončení svěřeného projektu, ale pozor! Vždy pro vás platí dvouměsíční výpovědní lhůta začínají prvním dnem následujícího měsíce, v níž musíte stále své původní zaměstnání navštěvovat. Někdy se však lze se zaměstnavatelem dohodnout na zrušení této povinnosti, není na to ale zákonný nárok.
Během této lhůty máte nárok jednou za týden na půldenní volno sloužící k hledání nové práce, ať už formou pohovorů nebo odpovídání na nabídky. Toto volno lze zaměnit i za jeden volný den během 14 dní. Jestliže jste výpověď podávali vy, jde o volno neplacené. A zapomenout můžete také na odstupné.
Jakou formu by měla výpověď mít?
Správná odpověď zní: Vždy písemnou. Ústní domluva ani e-mail nestačí. Nejlepší je předat výpověď zaměstnavateli osobně (nejlépe zároveň s kopií, kterou si necháte potvrdit). Dobrým řešením je také pošta a forma doporučeného psaní. Obyčejně takovou listinu nikdy neposílejte, zaměstnavatel by snadno mohl popřít její obdržení!
Není toho mnoho, co by měla správně sepsaná výpověď dohodou obsahovat. Na internetu stačí zadat heslo jako „výpověď vzor“ a okamžitě zjistíte vše potřebné.
Jak si najít novou práci?
Doba korkových nástěnek s tištěnými inzeráty už je dávno pryč, něco podobného najdete snad už jen na úřadu práce. Moderní hledání práce se odehrává online obvykle zcela bez úvodního osobního kontaktu. Abyste se odlišili od zástupů dalších žadatelů o práci, pamatujte zejména na dva důležité body:
- Telefonát. Pokud je to možné, zavolejte do vybrané firmy telefonicky a zajímejte se o detaily nové pozice. Vystoupíte tak z anonymního davu odesílajícího pouze strohé životopisy e-mailem.
- Životopis. Správně napsaný životopis je druhým klíčem úspěchu. Doporučujeme především heslovité zpracování v kolonce pracovních zkušenostní s mírným rozvedením v závěru, kde vypíchnete konkrétní zkušenosti a vlastnosti vhodné pro nabízenou pozici. Životopis vždy upravujte na míru místa, na něž se hlásíte!
Jak zvýšit svoje šance?
Klíčová je informovanost. Zjistěte si na internetu něco více o firmě, do níž se plánujete hlásit o zaměstnání. Absolvovat můžete také on-line kurzy vhodné pro váš obor, které zvýší vaše možnosti následného uplatnění. Počítá se vše od kurzů zaměřených na oblast IT až po psychologii na pracovišti.
Náš tip: Některé firmy nabízejí pracovní pozice na sociálních sítích, tato média proto při svém hledání nové práce rozhodně nepřehlížejte. Spoléhat se jen na přebujelé portály s inzeráty pracovních pozic už totiž dávno není IN. Odpovědí na takovou nabídku také prokážete svou znalost internetového prostředí, samostatnost a kreativní myšlení, což se v dnešním dravém pracovním prostředí rozhodně cení.