mountains lake forests woods 1752433

Co potřebujete vědět o rakouské dálniční známce

Cestování po Rakousku autem vyžaduje zakoupení dálniční známky, známé jako rakouská dálniční známka. Tato povinnost platí pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, včetně motocyklů, automobilů a lehkých užitkových vozidel. V následujícím článku se dozvíte, jak dálniční známku pořídit, kde ji zakoupit a jak ji správně používat.

Druhy dálniční známky v Rakousku

Existují dva hlavní typy dálničních známek: fyzická a digitální.

1. Fyzická dálniční známka
Dálniční známka Rakousko se lepí na vnitřní stranu předního skla vozidla. Zakoupit ji lze na různých prodejních místech, jako jsou rakouské automobilové kluby, pošty, trafiky a čerpací stanice. Známky jsou také dostupné v sousedních zemích Rakouska, například na čerpacích stanicích blízko hranic. Pokud si půjčujete auto v jedné ze sousedních zemí, informujte se, zda je vozidlo vybaveno dálniční známkou.

2. Rakouská dálniční známka online
Moderní alternativou k fyzické známce je digitální dálniční známka. Tuto známku lze zakoupit online přes web ASFINAG nebo prostřednictvím mobilní aplikace “Unterwegs“. Digitální známka je k dispozici v několika variantách podle doby platnosti: roční, dvouměsíční, desetidenní a jednodenní. Buďte si vědomi toho, že roční a dvouměsíční známka je platná až od 18. dne po zakoupení online, zatímco ostatní jsou platné okamžitě.

Ceny dálničních známek pro rok 2024

Motocykly

  • Roční dálniční známka: € 38,50
  • Dvouměsíční dálniční známka: € 11,50
  • Desetidenní dálniční známka: € 4,60

Automobily, nákladní vozy a obytné vozy do 3,5 t

  • Roční dálniční známka: € 96,40
  • Dvouměsíční dálniční známka: € 28,90
  • Desetidenní dálniční známka: € 11,50

Jak používat dálniční známku

Fyzická známka musí být nalepena na vnitřní stranu předního skla vozidla. Pokud není správně umístěna, vystavujete se riziku vysoké pokuty. Digitální známka naopak nevyžaduje fyzické umístění; její platnost je automaticky zkontrolována pomocí elektronického systému.

Zakoupení dálniční známky

Rakouskou dálniční známku lze zakoupit na různých prodejních místech v Rakousku i v sousedních zemích. Rakouská dálniční známka online je k zakoupení online nebo v mobilní aplikaci. Pro více informací o nákupu a použití dálniční známky navštivte oficiální webové stránky ASFINAG nebo se obraťte na jejich zákaznickou podporu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *