Co všechno potřebujete vědět o ověřování dokumentů pro zahraničí

Jestliže chcete, aby byl váš úřední dokument, vydaný na území ČR, právně platný i v zahraničí (nebo naopak), nevyhnete se nezbytnému kolečku potřebných ověření. Jinými slovy – síla veřejné listiny bez obdobného posvěcení platí pouze a jen na území státu, kde byla vydána.

Nepříjemné, ale je to tak. Nevyhnete se vám tedy apostilizace dokumentu, známá také jako apostila či apostille. Jde o tzv. vyšší ověření listin a nesmí váš překvapit, že bývá v průměru několikrát dražší, než obyčejné vydání listiny českými úřady.

Co je to vlastně apostila?

V oboru legalizace listin se někdy můžeme setkat s termínem konzulární superlegalizace. To je označení poměrně složitého procesu, v němž musí překládaný dokument nejdříve ověřit orgán státu, který listinu vydal, a následně své razítko připojí i i zastupitelský úřad státu (velvyslanectví), kam bude listina doručena.

Zbytečně komplikované? Souhlasíme. Proto si vždy nejdříve ověřte, za má země, pro níž dokument potřebujete, uzavřenou dohodu s ČR, která umožňuje mnohem jednodušší ověření tzv. apostilizací. Apostila smí být vydaná v jazyce původního dokumentu, na razítku (nebo kdekoliv na těle listiny) ovšem musí být francouzský výraz apostille

Jaké dokumenty obvykle vyžadují apostilizační doložku?

Překvapí vás, kolik zdánlivě všedních listin se v zahraničí bez této služby neobejde. Nejčastěji jde o :

  • rodný list,
  • oddací list,
  • úmrtní list,
  • vysvědčení,
  • diplom,
  • výpis z rejstříku trestů,
  • výpis z obchodního rejstříku, apod.

Ale dejte si pozor, apostilizace dokumentu rozhodně nebývá hotová na počkání. Nejkratší termín té nejjednodušší se pohybuje okolo dvou dní, složitější případy pak mohou zabrat i měsíc. A na co si při výběru firmy, která vám potřebné služby zajistí, dávat pozor? Držte se jednoho základního pravidla. Pokud nabízí odborníci i tzv. superlegalizaci, rozhodně svému oboru rozumí. Lepší rozeznávací znamení najdete jen stěží.

Zajímá vás, kolik apostilizace stojí nebo v jakých státech ji potřebujete? Zjistěte více na Apostila.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *