mobile-phone-money-banknotes-us-dollars-163069.jpeg

Diverzifikace jako základ úspěšného investování. Jak funguje a na co byste si měli dát pozor?

Investování se stává stále populárnější i mezi běžnou veřejností, díky čemuž si k němu hledá cestu čím dál tím více lidí. Vzhledem k různým možnostem investování je třeba zvolit strategii, která minimalizuje riziko a maximalizuje výnosy. Za úplný základ je tedy považována takzvaná diverzifikace, na niž se zaměřují jak začínající, tak i ostřílení investoři. Co je to diverzifikace a jak funguje?

Diverzifikace jako základ investování

Investování je sice dostupné, ale v žádném případě není jednoduché. Narazit tu můžete na různá rizika, která jsou obvykle vázána na samotné výnosy. Běžně tak platí, že čím vyšší je potenciální výnos, tím vyšší je i riziko ztráty. Právě proto většina odborníků nabádá, aby se investoři snažili dodržovat, alespoň základní pravidla diverzifikace.

V první řadě bychom se však měli podívat hlavně na to, co je to diverzifikace. Konkrétně se jedná o proces, při kterém investor rozloží svá investiční aktiva do různých tříd a zdrojů, čímž minimalizuje riziko spojené s jednotlivými investicemi. V praxi tak nesázíte pouze na jednoho koně, ale hned na několik zároveň, díky čemuž je nižší šance, že prohrajete.

Diverzifikaci lze pojmout různými způsoby

Představte si, že máte investiční portfolio složené pouze z akcií jedné společnosti. Pokud se tato společnost dostane do finančních potíží nebo ztratí na hodnotě, váš celkový kapitál bude vážně ohrožen. Na druhou stranu, pokud byste měli portfolio s různými investicemi, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo nemovitosti, riziko se rozloží a sníží se tak pravděpodobnost, že přijdete o svoji investici.

Důležitým prvkem diverzifikace je také rozložení investic do různých odvětví a regionů. Pokud byste měli všechny své investice pouze v jednom odvětví, například technologiích, a toto odvětví by se ocitlo v problémech, váš celkový výnos by byl opět ohrožen.

Investováním do různých odvětví a regionů tedy minimalizujete riziko spojené s výkyvy v jednotlivých sektorech a světových trzích. Volit přitom můžete mezi různými investičními instrumenty. Velmi oblíbené je například P2B investování, které nabízí platforma Bondster.com. Jejím prostřednictvím můžete investovat do půjček s různými parametry a rozložit tak svůj kapitál do více úvěrů s odlišným charakterem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *