Půjčka pro zadlužené

Dlužíte? A co všechno byste měli vědět o svém závazku nebo nových půjčkách?

Dostat se do registru dlužníků není v dnešní době žádný problém. Stačí jedna přehlédnutá faktura nebo zpožděná platba třeba kvůli státnímu svátku a ve své finanční historii máte zaděláno na nepříjemný problém. Ukážeme vám, jak se v nové situaci zorientovat rychle a bez dalších chyb.

Na našem území existují tři nejpoužívanější registry dlužníků: BRKI (bankovní registr klientských informací), NRKI (nebankovní registr klientských informací) a Solus  – registr zájmového sdružení právnických osob. O svůj statut v nich se lidé skutečně zajímají, o čemž svědčí i jedno z nejčastěji zadávaných hesel na internetu: registr dlužníků online zdarma k nahlédnutí.

Online ano, zdarma ne

Bohužel vás musíme zklamat. Nahlédnout pod pokličku těchto seznamů sice můžete, ale bude vás to něco stát, a to bez ohledu na to, jestli si vystačíte s online řešením nebo budete vyžadovat zaslání poštou. U registrů BRKI a NRKI stojí vyhotovení jednoho výpisu s lhůtou do 30 dnů 100 Kč. Za expresní dodání je třeba si připlatit dvojnásobek a případně ještě připočítat náklady na poštovné.

V případě Solusu existuje možností více. Nutné je nejdříve požádat i identifikační číslo SIN (přijde poštou za 98 Kč), a pak využít buď možnost mobilní aplikace (první výpis 99 Kč, každý další 30 Kč) nebo využít možnost zaslání informační SMS za 99 Kč. Pokud se nechcete se SIN obtěžovat, požádejte přímo o dodání výpisu poštou z 218 Kč.

Proč potřebuji výpis z registru dlužníků?

Především jde o vaši vlastní informovanost. Dluh může vzniknout i na základě vašich okopírovaných nebo ztracených dokladů. Zápis je limitující také při žádosti o půjčku. Půjčka pro zadlužené počítá s mnohem vyššími úroky, než je běžná a půjčka v insolvenci pak po vás může dokonce požadovat nejrůznější záruky (ručení třetí osobou, zastavení osobní automobilu či nemovitosti apod.). Vždy se proto vyplatí mít přehled o všech svých závazcích. Jedině tak je možné přistupovat ke správě rodinné ho rozpočtu zodpovědně a s maximální péčí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *