5 situací, které vám dovolí zrušit povinné ručení bez sankcí

5 situací, které vám dovolí zrušit povinné ručení bez sankcí

Každý majitel auta se s tímto pojistným produktem jistě setkal. Někdy se však z žádoucí ochrany může stát nepříjemná přítěž, a to zejména finanční. Poradíme vám, v jakých situacích lze povinné ručení zrušit snadno a bez sankcí.

Nelíbí se vám nová smlouva? Do dvou týdnů ji můžete zrušit

Ano, tak jednoduché to je. Pokud hned po podpisu narazíte jinde na mnohem výhodnější nabídku, nemusíte zoufat. Stačí do 14 dnů podat původní pojišťovně písemnou výpověď. Po doručení písemnosti začne běžet osmidenní lhůta, po jejímž uplynutí vypovězená smlouva zaniká. Během této doby je však vaše auto pojištěné a pojišťovna bude požadovat poměrnou část pojištění.

Ukončení smlouvy není automatické

Blíží se konec vaší smlouvy? Hlídejte si termíny a nepozději šest týdnů před ukončením její platnosti zašlete pojišťovně písemnou výpověď. Když to neuděláte, smlouva se automaticky prodlouží. A nezáleží na tom, v jakých intervalech pojištění platíte – pojistné období má u většiny pojišťoven délku jednoho roku.

Změna podmínek ve váš neprospěch

Změnila vám pojišťovna cenu? Měli byste v příštím období platit výrazně více? Jde o ideální čas pro zrušení povinného ručení. Od smlouvy lze odstoupit do měsíce poté, co jste se o nové informaci dozvěděli.

Pozor: toto ustanovení neplatí v situaci, kdy vám pojišťovna upraví platbu za základě malusu při nehodě vozidla. V takovém případě platí klasický termín smlouvy.

Pojistná událost vám dává tři měsíce k dobru

Nejste spokojeni s tím, jak pojišťovna řešila vaši pojistnou událost? Dejte jí to vědět. V době tří měsíců od nahlášení můžete svou nespokojenost vyjádřit jednoduchým zrušením smlouvy zcela bez sankcí. Málokterý řidič o tom ovšem ví a zaměstnanci pojišťoven těmito znalostmi také zrovna neplýtvají. Pamatujte si tedy toto pravidlo pro případ potřeby.

Náš tip: nejlepší obranou proti zvýšení pojistného a starostem s pojistným plněním je prevence. V zimním období bývá problém skrytý zejména v nevhodném přezutí – pneuservis Brno vám s výběrem pneumatik rychle a odborně poradí.

Když přijdete o auto

Prodali jste svůj vůz, provedli ekologickou likvidaci nebo se stali terčem zlodějů? I v takovém případě lze povinné ručení lehce zrušit. Stačí doložit kupní smlouvu (nejlépe s kopií VT s vyznačenou změnou vlastníka), doklad o vyřazení vozidla nebo policejní protokol. Pojišťovna ukončí smlouvu okamžitě.

  1 Komentář

  1. Pingback: Vyhlédněte si nejefektivnější povinné ručení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *