Factoring jako možnost stabilního podnikání

Factoring představuje pro podnikatele zajímavou možnost, jak se věnovat své činnosti, vyrábět a dodávat zboží a nemuset se osobně starat o zajišťování pohledávky. Pohledávky vám totiž zajistí profesionální společnost, která se zabývá jejich odkupem. Tato factoringová společnost, většinou banka, se stane vaším věřitelem a přebere veškeré riziko.

Co je to factoring?

Factoring je postoupení pohledávek, které si mezi sebou smluvně sjednávají podnikatel a factorová společnost (většinou banka). Ve své podstatě jde o průběžný odkup krátkodobých pohledávek (obvykle se splatností do 180 dnů), které podnikateli vznikají z faktury a které si od podnikatele odkupuje factoringová společnost. Factoringová společnost podnikateli tedy rovnou poskytne za jejich pohledávku část hodnoty vaší faktury (část finančních prostředků, na které je faktura vystavena), obvykle 80 % (někdy však až 99 %), a sama se stane věřitelem vašeho původního dlužníka, vašeho odběratele. Po uhrazení pohledávky vaším odběratelem na účet factoringové společnosti je na váš účet doplacena zbývající část hodnoty vaší pohledávky, obvykle zbývajících 20 %.

Co získáte factoringem?

Tento typ „zajišťování“ či „vyplácení“ vzniklých pohledávek přináší podnikatelům, tedy dodavatelům, mnoho výhod. Tímto způsobem poskytnete svým odběratelům požadovanou splatnost (až 270 dní) a sami tak získáte konkurenční výhodu. Sami si můžete zvolit upomínání pohledávek po splatnosti či pojištění rizika odběratelů. Dodavatelé, kteří si takto nechávají hradit pohledávky ze svých faktur, se díky jejich okamžitému proplacení připraví na sezónní výkyvy v obratu a saldu pohledávek. Firmy sníží riziko nesplacení vydaných faktur a zároveň tak často nahradí krátkodobé bankovní úvěry.

Factoring je vhodný hlavně pro firmy, jejichž výrobky mají vysoké nároky na provozní kapitál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *