Umíte si vybrat správné palivové dřevo?
Možná to nevíte, ale na našem trhu neexistuje jen měkké a tvrdé dřevo. Možností je více. Seznámíme vás s nimi, abyste si mohli vybrat opravdu jen to nejlepší a nekoupili zajíce v pytli, který by se vám navíc v zimních měsících příliš neosvědčil.
Základní rozdělení – tvrdé vs. měkké palivové dřevo
Tyto kategorie asi není třeba příliš představovat. Měkké palivové dřevo je známější a díky nízké ceně také oblíbenější. Pokud si ho objednáte, budete vytápět zpravidla smrkem, borovicí nebo modřínem, byť absolutně nejpoužívanější je dřevo smrkové. Zákazníci ho mají v oblibě zejména kvůli jeho vyšší výhřevnosti a snadné dostupnosti.
Naopak u modřínového dřeva někdy dochází ke zklamání – je sice levné, ale produkuje o něco více kouře, než častěji používaný smrk či borovice.
Tvrdé palivové dřevo se může pochlubit hned pěti stromovými favority. Získat tak můžete dub, buk, jasan, břízu a javor, nejčastěji nabízenými jsou však samozřejmě dub a buk. A na co si v této kategorii dát pozor? U buku vás může překvapit vyšší cena. Dub zase potřebuje více času na kompletní proschnutí, takže se vyplatí pořizovat si zásoby dřeva na zimu s dostatečným předstihem.
Měli byste vědět: je pravdou, že v našich podmínkách se mezi tzv. tvrdé dřevo řadí i habr a ořech, o těch zde však kvůli špatnému poměru cena/výhřevnost psát nebudeme.
Lehké měkké palivové dřevo – málo známá kategorie
Někdy vás prodej palivového dřeva může zaskočit i netradičními produkty, například lipovým nebo topolovým dřevem. Obě spadají do kategorie lehkého měkkého palivového dřeva. Velmi dobře hoří, ovšem mají poměrně nízkou objemovou hmotnost, takže musíte do kotle častěji přikládat. Pro nákup je tedy spíše nedoporučujeme.
Nebudete-li si vědět při výběru rady, kontaktuje vždy svého prodejce. Dbejte také na to, kde vámi vybraná firma sídlí, aby cena za dovoz dřeva nepřevýšila jeho hodnotu. Bohužel, i to se může při špatném prostudování obchodních podmínek stát.