Jak banky úročí vklady v eurech
Obsah článku
Jak se vyvíjí úrokové sazby na vklady v eurech? V poslední době některé tuzemské banky výrazně zvýšily úročení vkladů v eurech, aby získaly výhodu před konkurencí. Představme si přehled nabídek úročení některých tuzemských finančních domů.
Banka Creditas a její zvýšení úrokových sazeb
Banka Creditas, která patří k menším finančním ústavům v Česku, poslední srpnový den skokově zvýšila úročení krátkodobých vkladů v eurech. Měsíční vklad nyní přinese střadatelům sazbu 2,5 procenta ročně, tříměsíční vklad 2,7 procenta a půlroční 2,8 procenta.
Porovnání s jinými zeměmi
Zatímco v Polsku a Maďarsku představují eurové vklady 13 procent, respektive 20 procent všech depozit, u českých domácností je to jen necelých pět procent. I tak jde v přepočtu o více než sto miliard korun, z nichž drtivá většina leží na běžných účtech, které nejsou úročeny vůbec.
Banka Creditas a její strategie
Banka Creditas se snaží oslovit klienty, kteří drží či používají eura, a její generální ředitelka Eva Collardová doufá, že zvýšení úroků přiláká nové peníze do banky.
Zvýšený zájem o eurové vklady
Růst zájmu o eurové vklady zaznamenává u termínovaných, ale i jiných vkladů také ČSOB. Vedle tradičních produktů pozorujeme také rostoucí zájem o investice do fondů peněžního trhu v eurech a dolarech.
Naopak bance stačilo na začátku srpna přidat do nabídky k termínovaným vkladům také nový eurový spořicí účet s úrokovou sazbou 0,75 procenta a klientů začalo přibývat.
J&T Banka na druhou stranu nezaznamenala žádné výrazné zvýšení vkladů, možná i proto, že minimální vklad musí dosahovat ekvivalentu v hodnotě jednoho milionu korun.
Jako zákazník byste měli pečlivě sledovat vývoj úrokových sazeb a vybírat takovou banku, která nabízí nejlepší podmínky. Zvýšené úroky na vklady v eurech mohou být atraktivní pro ty, kteří chtějí diverzifikovat své investice. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv banku, důležité je si vždy pečlivě přečíst všechny podmínky a být si jistý, že rozumíte všem detailům.