Co si odečtete na daních? Třeba i hypotéku a pojištění!

Daňové přiznání se podává do konce března, takže kdo jej ještě nevyplnil, má nejvyšší čas. Pokud vás to také teprve čeká, dobře nastudujte, co všechno vám může daň snížit. Byla by velká škoda připravit se o několik tisíc korun.

Položky, které si můžete odečíst, se nazývají odčitatelné položky. Neodečítají se ovšem z vypočítané daně, nýbrž z daňového základu, z něhož se pak počítá daň ve výši 15 %.

1. Nezapomeňte si odečíst hypotéku

Pokud splácíte úvěr, jistě vám bude dobrá každá koruna, tak nezapomeňte, že z daňového základu lze odečíst hypotéka. Odečíst si můžete až 300 000 Kč, nicméně pouze zaplacené úroky, nikoliv splátky úvěru. Stejné pravidlo platí pro stavební spoření. Pro oba tyto účely budete potřebovat potvrzení od banky či stavební spořitelny. Obvykle ho zasílají během ledna všem klientům.

2. Máte nějaké pojištění?

Odečíst si lze životní připojištění, a to až do výše 24 000 Kč. Jde však jen o některé případy, potřebujete mít pojištění na smlouvu, která neumožňuje výplatu spořené částky v průběhu. Dále se odečítá za penzijní připojištění, také až 24 000 Kč. Nicméně pouze pokud platíte aspoň 3000 korun měsíčně.

3. Vzděláváte se?

Do výše 10 000 Kč lze odečíst výdaje na studium. Nesmí však jít o kurzy, zkoušky či školení, které platí zaměstnavatel.

4. Darujte peníze či krev

Daňové zvýhodnění je nachystané také pro ty, kteří poskytují dary například neziskovým organizacím. Odpočet je uplatnitelný jen v případě, že jste darovali více než 1000 Kč nebo částka přesáhla 2 % vašeho základu daně.

Snížit daň vám může také darování krve. Za každou darovanou dávku dostanete v nemocnici potvrzení, které pak uplatníte při podávání daňového přiznání.

Stát vám ve finále může i vracet

Stát vám může na daních dokonce něco málo vracet. Nebo i hodně. Pokud uplatníte všechny možné slevy (na dítě, na manželku, školkovné) a odečitatelné položky, může vám stát vrátit i desítky tisíc.

Ačkoliv se tedy na první pohled zdá, že stát nedělá nic pro rodiny a nepodporuje lidi při financování bydlení, opak je pravdou. Daně jsou jedna část, kde se to projevuje. Druhou pak představují státní příspěvky na důchodové připojištění nebo státní podpora hypotéky až do 1,5 milionu korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *