Buy Rent House Home Sell Loan  - mohamed_hassan / Pixabay

Exekuce – strašák všech dlužníků, o kterém možná ani nevíte

S dluhy má zkušenosti většina české populace, přičemž jen málokomu se podaří z jejich spárů zcela vymanit. Dokud je zvládáte splácet, nemáte se čeho bát. Problém však nastane v případě, že svým závazkům nejste schopni dostát. Bohužel stačí jen jedna nezaplacená splátka či penále a už jste exekuci zase o kousek blíže.

Do exekuce se můžete dostat i kvůli maličkosti

I když je exekuce vážnou záležitostí, můžete se do ní dostat i kvůli úplné maličkosti. Někdy stačí, když zapomenete zaplatit několika korunové penále, které se v průběhu let znásobí a věřitel se ho rozhodne po vás vymáhat. Mnohem častější jsou však exekuce spojené s dluhy u bank či nebankovních společností.

V každém případě se může klidně stát, že nebudete vědět o tom, že jste vůbec předmětem exekuce. Na úplném začátku se jedná vždy bez vás, kdy se věřitel obrátí na soud. Teprve ten může zahájit exekuční řízení a pověřit konkrétní exekutorský úřad, který vás bude o této skutečnosti do 15. dne od rozhodnutí kontaktovat. Zároveň ale nezáleží na tom, zda si poštu vyberete – stačí, kdy je doručeno do vaší schránky.

Exekuce může vést i k dražbě nemovitostí

Poté co se exekuční správce seznámí s vaším případem a zjistí si o vás všechny potřebné informace, přistoupí k vypořádání vašich dluhů. V tento moment si už určitě všimnete, že jste v exekuci. Správce totiž zpravidla přistoupí k zablokování bankovního účtu. Výjimkou není ani dražba nemovitostí.

Ta je přípustná především u dlužníků, kteří vlastní více nemovitostí, které pro ně nejsou nezbytně nutné. Dražba nemovitostí v exekuci poté probíhá v několika fázích, kdy se o jednotlivé nemovitosti hlásí různí zájemci a skládají své jistiny. Nemovitost nakonec získá ten, kdo podá lákavější nabídku. Získaná částka je následně využita k pokrytí části dluhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *