Transport Traffic Auto Accident

Havarijní pojištění – znáte všechna jeho specifika?

Havarijní pojištění slouží jako ochrana vozidla při živelných pohromách, havárii, neoprávněnému použití vozidla, vandalismu či odcizení vozidla. Pojišťovna Vám zaplatí škodu způsobenou vlastní vinnou. Při dopravní nehodě pokrývá náklady spojené pouze s vlastním automobilem.

Havarijní pojištění se nevztahuje jen na silniční motorová vozidla, ale i na návěsy, přívěsy a traktory s platnou STK a registrací v ČR a navazuje na povinné ručení. Existují dva druhy havarijního pojištění a to plné nebo omezené (často jen na živelné riziko). Záleží na každém z nás, zda si pojištění sjedná. Nikdy ovšem nevíte, koho na silnici potkáte, proto se jistě vyplatí i nejlevnější varianta havarijního pojištění.

Spočítat havarijní pojištění

K základnímu pojištění pojišťovny nabízí připojištění na věci osobní potřeby a zavazadla, čelní sklo, úraz osob, mimořádnou výbavu a na nájem náhradního auta. Nejlepší, ale zároveň nejdražší je komplexní pojištění, nazvané Allrisk. Kalkulaci jednotlivých sazeb najdete u každé pojišťovny. Častým termínem spojovaným s havarijním pojištěním je vinkulace aneb vázání výplaty pojistného plnění na dohodnuté podmínky. Výplatu smí věřitel blokovat, pokud dlužník úvěr nesplácí (naplní povinnosti).

Ceny a poskytovatelé havarijního pojištění

Ceny havarijního pojištění se liší podle poskytovatelů. Nejžádanější jsou ČSOB,  Kooperativa, Česká pojišťovna, Uniqa a další. Mnoho pojišťoven nabízí výhodně společnou pojistku havarijního pojištění a povinného ručení. Na webu najdete kalkulačky a srovnání jednotlivých nabídek.

Cena za havarijní pojištění motocyklu či automobilu se odvíjí z hodnoty pojistky. Dále pak záleží na věku a bydlišti majitele, stáří vozidla, typu a značce vozidla, výbavě automobilu, pořizovací ceně vozidla, frekvenci platby, Vámi vybraném riziku pojištění a v neposlední řadě na předchozím pojištění (sleduje se škoda na vozidle). Musíte si také zvolit výši spoluúčasti při pojistné události. Pro výpočet a porovnání cen slouží kalkulátor.

Kvalita pojišťovny se také pozná podle asistenční služby a rychlosti likvidace pojistné události. Havarijní pojištění lze vyřídit i online bez nutnosti fyzické kontroly vozidla. Vozidlo si můžete podle pokynů některých pojišťoven dokonce nafotit sami.

Havarijní pojištění do zahraničí

Některé z pojišťoven nabízí takzvané krátkodobé pojištění. Jedná se převážně o havarijní pojištění do zahraničí na dobu určitou. Je určeno těm, kteří pojedou neobvykle dlouhou cestu v horku nebo třeba po tmě. Jízda je pro ně daleko rizikovější. Levná je Hasičská vzájemná pojišťovna a výhodnými asistenčními službami se v tomto směru pyšní Triglav.

Jak zrušit havarijní pojištění?

Zrušení havarijního pojištění má stejné podmínky s povinným ručením. Nejužívanější bezplatnou možností je ukončení havarijního pojištění k výročnímu datu uzavření. Musíte ale nejpozději 6 týdnů před výročním datem uzavření doručit písemnou výpověď pojišťovně. Dalším východiskem je dohoda nebo odstoupení od smlouvy do 2 měsíců od jejího uzavření bez udání důvodu. Lze jej také zrušit i ke dni převodu vozidla nebo zániku vozidla. Zrušení havarijního pojištění musí tedy obsahovat písemnou výpověď a doklady pro zrušení (zánik vozidla, převod automobilu).

Transport Traffic Auto Accident

Gellinger / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *