temperature warm hot cold weather 157127

Jak na bezpečnou přepravu potravin a léků?

Bezpečí a hygienickou nezávaznost přepravovaného zboží mimo jiné zaručují speciální indikátory, ať již se jedná o senzory teploty, času či vlhkosti.

Převoz potravin má svá specifika. Zboží, především masné a mléčné výrobky, ovoce, zelenina, léčiva, ale i vybrané chemikálie v první řadě musí být přepravované v adekvátních podmínkách. Tu v transportních vozech mimo jiné zaručují k tomu určené senzory. Jaké existují možnosti?

Indikátory teploty

Základním vybavením užitkových a nákladních vozů převážejících potraviny jsou indikátory teploty. Ty během přepravy sledují teploty zásilek snadno podléhající zkáze. A řidiče informují o jakémkoliv vychýlení z normy, ať již se jedná o její zvýšení či snížení. Teplotní senzor umístěný přímo na obal zboží je zkrátka zárukou, že zboží rychle podléhající zkáze například z výrobny do obchodu dorazí čerstvé.

Senzory nárazu

Jiný úkol mají senzory nárazu. Ty zase mají své místo při přepravě elektroniky, skla, porcelánu a dalších křehkých výrobků, protože zamezují nebezpečným nárazům, a tím i jejich poškození. Ochrání tak nejenom vás coby dopravce při uplatňování nároku na náhradu škody, ale také příjemce, který se o něm dozví ještě před převzetím zboží. Poškození indikátor jednoduše hlásí změnou zabarvení.

Indikátory vlhkosti

Potřebujete zboží přepravovat v suchu? Textil, nábytek, knihy, léky, výrobky z papíru, nebo třeba elektroniku? V tom případě byste měli svůj užitkový vůz vybavit indikátory vlhkosti. Ty zase reagují buď na relativní vlhkost v uzavřeném prostředí, nebo na déšť. Uvědomte si, že spoustě zboží nesvědčí vlhkost vysoká ani nízká.

Indikátory času

Přepravujete-li produkty s omezenou životností, měli byste svou pozornost zaměřit na indikátory času. S nimi zase budete mít dokonalý přehled o tom, kolik času uplynulo od jejich aktivace. Tyto měřící senzory mají velmi široký rozsah, a to od pěti minut do několika let. Své využití tak mají nejenom při převozu potravin, nýbrž i léčiv a zdravotnických prostředků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *