Jak napsat životopis? Nedělejte chyby hned ze začátku!

Jak napsat životopis? Nedělejte chyby hned ze začátku!

Že volná pracovní místa rostou na stromech a sepsání životopisu je hračka? To si možná myslí ti, kdo životopis nikdy nepsali a o místo nežádali. Ve finále se totiž jedná o poměrně sofistikovaný a ucelený proces, během kterého stačí udělat jednu jedinou chybu a vaše šance na nové pracovní místo se mohou rozplynout doslova jako pára nad hrncem. Máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak při psaní životopisu neudělat chybu a být při hledání práce co nejúspěšnější.

Zapomeňte na klasický životopis

Informovat budoucího zaměstnavatele o tom, kde a komu se narodila vaše matka, či kolik dětí má vaše sestra se už dneska nenosí. Dřívější životopisy byly spíše slohovými pracemi. Dnes je potřeba zaměstnavateli dodat životopis ve své strukturované podobě. Zaměstnavatele totiž nejvíce zajímají vaše osobní údaje, dosažené vzdělání, předchozí praxe a pracovní pozice, ale třeba i nejrůznější druhy certifikátů a oprávnění, které vlastníte. Vše ostatní je dnes již passé. O tom, jak by měl správný životopis vypadat, vám poradí personální agentura Žirafa.cz na svých webových stránkách.

Pokud potřebujete volné finance, zkuste využít půjčku od společnosti Creditportal.

Nelžete a nemystifikujte

Protože má lež krátké nohy, věřte, že zaměstnavatel se o vašem výmyslu dříve nebo později stejně dozví. Přidali jste si nějaký ten rok praxe? Vymysleli nový obor na lékařské fakultě? Ať už vás zaměstnavatel přijme či nikoli, o vaší lži se stejně s veškerou parádou dozví. A následky pak mohou být vskutku fatální. Proto při hledání práce a psaní životopisu neuvádějte polopravdy ani smyšlené či lživé informace.

Pozor na gramatiku a stylistiku

Ačkoli se to nezdá, právě tyto dva druhy nedokonalostí vám mohou nepěkně zavařit. Pokud si v jazykovědné oblasti nejste příliš jistí a čeština zkrátka nebývala vaší silnou stránkou, nechte si raději životopis sepsat nebo alespoň zkontrolovat někým zkušenějším. Využít můžete také pomoci, již vám může nabídnout personální agentura Žirafa.cz . Na svých stránkách zveřejňují nespočet praktických rad i tipů a dokonce umožňují vytvořit strukturovaný životopis během několika mála kliknutí.