Jak vybrat byt k pronájmu v Brně a nenechat se napálit? Stačí si ohlídat 3 základní věci a můžete se s klidným svědomím stěhovat

Jak vybrat byt k pronájmu v Brně a neudělat hned na začátku chybu, za kterou můžete později draze zaplatit? Stěhujete se do tohoto úžasného města na jihu Moravy a chcete dát přednost pronájmu před koupí něčeho vlastního? Nabídneme vám několik užitečných informací a doporučení, abychom vás ušetřili případného zklamání i zbytečných výdajů.

Jak vybrat byt k pronájmu, jsou-li možnosti města omezené

Máte tedy to štěstí a z nějakého důvodu budete žít právě v Brně? Město s mnohasethlavou historií, širokou nabídkou kulturního vyžití, plné pracovních příležitostí a zejména tisíců mladých lidí, kteří zde studují a přispívají vždy s příchodem podzimu k výraznému obohacení společenského života. Přesně to je Brno. Místo konání celé řady festivalů, koncertů i výstav. Najdete zde vše, co můžete od města jeho velikosti ve 21. století očekávat. Tedy téměř vše.

Jednou z mála výjimek je nedostatečná nabídka volných a přitom cenově dostupných nájemních bytů, která mnoha lidem v jihomoravské metropoli v posledních letech komplikuje život.

70 tisíc vysokoškoláků a málo novostaveb

Současný trh s bydlením je tu negativně ovlivněn především dvěma hlavními faktory. V prvé řadě rostoucím počtem lidí, kteří zde chtějí žít a pracovat, případně se věnovat studiu (studentů je každoročně cca 70 tisíc) a také zcela nedostatečnou výstavbou uplynulé dekády. Svůj vliv má pochopitelně i mimořádně dobrá hospodářská situace v naší zemi, která napomohla vyšroubovat ceny bytů, potažmo i pronájmů, do nebývalých výšek. Toho si je vědomo i vedení města, které chce nyní družstevní výstavbou pomoci alespoň mladým rodinám, které na vlastní bydlení nedosáhnou.

Na jakou výši nájemného se připravit?

Předpokládejme tedy, že vás poněkud komplikovanější situace s nájemním bydlením od vašeho záměru neodradí a do Brna se skutečně budete chtít přestěhovat. Máte zhruba představu, jak velkou část vašeho rozpočtu si to měsíčně vyžádá?

Orientační výše nájemného v Brně (bez poplatků)

Byt Nájem v Kč za měsíc
Samostatný pokoj 5000 – 6000
Garsonka/1+kk 8000 – 10 000
1+1/2+kk 10000 – 14 000
2+1/3+kk 14 000 – 17 000
3+1/4+kk a větší od 17 000

Ceny nájmů se stejně jako ceny bytů určených k prodeji liší jak podle lokality, tak i podle stavu a vybavení. Obecně však platí, že čím blíž centru města, tím více zaplatíte a toto jednoduché pravidlo je třeba při hledání pronájmu vzít v potaz. Například studenti život v centru vyhledávají většinou rádi a stejně tak i místa poblíž fakult či kampusů, takže v lokalitách jako Brno-střed, Bohunice nebo Královo Pole bude vysoká poptávka a tudíž i vyšší ceny.

Na co dát pozor při stěhování do nájmu

Pokud se vám už podařilo nějaký zajímavý a cenově přijatelný pronájem najít, nesmíte opomenout několik podstatných náležitostí, které jsou s celou věcí spojeny. Co máme konkrétně na mysli?

1) ZÁKLADEM JE KVALITNĚ SEPSANÁ NÁJEMNÍ SMLOUVA, v níž bude uvedeno především to, o jaký byt se přesně jedná, jakou sumu jste měsíčně povinen hradit, od jakého data je vám nemovitost k dispozici a také jméno vaše i jméno člověka, který je buď vlastníkem, nebo osobou oprávněnou s vámi smlouvu uzavřít.

2) DŮKLADNĚ SE OBEZNAMTE SE STAVEM BYTU! Součástí smlouvy musí být i předávací protokol, který by měl obsahovat popis celkového stavu a také seznam vybavení i počet předávaných klíčů. Dále umístění, stav i sériové číslo měřících zařízení pro odečet spotřebované vody, plynu a elektřiny a samozřejmě též nacionále účastníků smlouvy. Než protokol podepíšete, raději si vše pořádně a do detailu prohlédněte a pokud naleznete nějakou závadu, která v něm není uvedena a mohla by navíc bránit řádnému užívání bytu, okamžitě na ni majitele upozorněte a vyžadujte nápravu a prozatím alespoň to, aby o ní byla v podepisovaném dokumentu jasná zmínka.

3) SPOLEČNÉ PROSTORY A DOMOVNÍ ŘÁD. Pronajímatel by vám měl ukázat i společné prostory v domě, do nichž budete mít přístup a seznámit vás s tím, kde jsou uzávěry plynu, vody a podobně. Vše by mělo být obsaženo ve smlouvě, aby v budoucnu nevznikly pochybnosti například o tom, zda smíte využívat zahradu nebo část sklepa. Pokud platí v domě nějaký domovní řád, seznamte se s ním hned na začátku. Můžete si tak ušetřit řadu nepříjemností.

S trochou štěstí se Brno stane brzy vaším domovem

Ceny pronájmů jsou dosti vysoké, to je pravda. Ani možnost tak laciného ubytování, kterou mají například méně movití lidé v bavorském Augsburgu, se vám v Brně zřejmě nenaskytne. Přesto však stojí za to, si život v tomto kouzelném městě na jihu Moravy alespoň vyzkoušet.

Pokud to dovolí vaše peněženka a budete mít při výběru bytu aspoň trochu štěstí, můžete se tu brzy cítit jako doma. Jen nezapomeňte před podpisem smlouvy dodržet pár dobře míněných rad, které jsme vám nabídli. Určitě se to vyplatí. Nevěříte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *