Zaplatí váš dlužník, nebo ne? Získejte potřebné informace

artbaggage / Pixabay

artbaggage / Pixabay

Jednou za čas se každému z nás stane, že za ním přijde známý či dokonce dobrý přítel a požádá nás o půjčku. Protože jde o našeho známého, kterému věříme, peníze mu půjčíme. Známý je vděčný, ale dojde-li na splatnost dluhu, hraje si na mrtvého brouka. Říkáme si, že jsme hloupí, ale jak jsme to mohli tušit? Dnes si však postoj svých kamarádů žádajících o půjčku můžeme snadno ověřit. S Centrální evidencí exekucí to jde snadno a rychle.

Centrální evidence exekucí je oficiální exekuční databází, kterou vede a spravuje Exekutorská komora České republiky. Tato evidence je vedena na základě zákonného zmocnění, a tak jsou informace v ní obsažené zveřejněny legálně a pravdivě. Tyto informace byly nyní zpřístupněny i veřejnosti, a to prostřednictvím služby KontrolaExekuce.cz.

Kdy je možné evidenci využít?

Evidenci a službu KontrolaExekuce.cz můžete samozřejmě využít kdykoliv. Ověřit si můžete každou osobu ve vašem okolí. Nutno však dodat, že kdejaké nahlížení do soukromí vašich blízkých se vám může prodražit, neboť tato služba je zpoplatněna. Jedná se o zákonný poplatek ve výši 218 Kč. Existence poplatku je samozřejmě pochopitelná, neboť takovéto informace nelze poskytnout celé veřejnosti, tak aby do ní nahlížel, kdo chtěl a kdy chtěl. Je potřeba zajistit přístup informací pouze k osobám, které tyto informace skutečně potřebují a jsou za ně ochotny zaplatit. Věřte, nebo nevěřte, vtipálky, jež chtějí šťourat do vašeho soukromí a následně o vás tyto informace šířit, poplatek většinou odradí.

Kdy se vám evidence vyplatí?

Na druhou stranu existují situace, kdy se vám budou informace uvedené v Centrální evidenci exekucí a poskytované prostřednictvím služby KontrolaExekuce.cz skutečně hodit. Také bychom mohli vymezit okruh osob, jimž se informace o exekucích jednotlivých subjektů vyplatí zjišťovat. Jedná se například o okruh zaměstnavatelů, personalistů, majitelů bytů nebo dobrosrdečných lidí.

Rozeberme si jednotlivé případy. Zaměstnavatelům se budou informace o exekuci hodit v okamžiku přijímání nových pracovních sil. Zaměstnavatel se tak může například na základě možnosti srážek ze mzdy rozhodnout, zdali takového člověka přijmout, či nikoliv. Stejně tak se může rozhodovat i personalista nabírající zaměstnance. Při zjištění kompletních informací si totiž udrží své dobré jméno a možná i ochrání svoji společnost. Majitelům bytů se informace z evidence exekucí hodí, hledají-li nového nájemníka do svého bytu. V neposlední řadě je potřeba uvést, že do evidence mohou nahlížet všechny osoby, zejména lidé dobrosrdeční, jimž by se půjčování peněz známým a přátelům mohlo vymstít. Není totiž nic jednoduššího, než se podívat na internet a zjistit, že na danou osobu je vedena exekuce. Dle této informace si můžete sami udělat názor, jaký postoj má osoba k půjčeným penězům a zdali by vám je v případě půjčky vrátila, nebo by dělala mrtvého brouka.

Jak evidenci použít?

K získání potřebných informací nepotřebujete žádnou registraci. Jediné, co si musíte připravit, jsou údaje o prověřované osobě a poplatek ve výši 218 Kč. Následně si stačí otevřít stránky KontrolaExekuce.cz a zadat údaje o dané osobě. Vyhledávat můžete buď pomocí jména, příjmení a data narození, nebo prostřednictvím IČ dané podnikající osoby. Posléze je třeba zaplatit zákonný poplatek (možnost platit online) a po jeho uhrazení se vám zobrazí informace o vámi hledané osobě.

Co všechno se můžete dozvědět?

V první řadě se o prověřované osobě dozvíte, zdali je na její jméno skutečně vedena exekuce, či nikoliv. V případě, že je na ni skutečně exekuce vedena, se můžete dočíst i dalších informací. Tak například můžete zjistit, kdo je v daném případě pověřeným exekutorem, od kdy je exekuce vedena či jaké je výše vymáhané povinnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *