Money Cash Coins Payment Debt  - AlexBarcley / Pixabay

Znáte datové účetnictví? Pomůže vám zefektivnit řadu firemních procesů

Jde vlastně  o další vývojový stupeň účetní profese – moderní, variabilní a veskrze přizpůsobivý. Můžete ho rozdělit do pěti skupin, takže si „to své“ vybere opravdu každý. A není to nijak složité.

Jinak řečeno – jde vlastně o schopnost práce s daty. Ta totiž do systému nejenom zadáváte, ale také využíváte. A právě data o provozu firmy vám mohou pomoci s větší efektivitou všeho, co děláte. Na základě informací, které zpracovává, je proto datové účetnictví rozděleno takto:

  • finanční,
  • nákladové,
  • datové,
  • daňové
  • a manažerské.

Seznamte se se sledovanými skupinami ve zkratce

Finanční data se zaměřují zejména na splnění legislativních požadavků v této oblasti. Datové účetnictví je důležité především pro externí stakeholdry. Od toho je nutné oddělit data nákladová, jež analyzují výnosovou a nákladovou stránku vašeho podnikání. Datový přehled spravuje účetní data a systémy v kontextu vaší organizace. Mohou pomoci k lepší automatizaci a integraci nových procesů. Daňové procesy pak vycházejí z těch finančních, opět se soustředí na správnost celého procesu.

A manažerské datové účetnictví? To si pod svá křídla bere tvorbu manažerských informací, tak důležitou pro podporu rozhodovacích procesů. Své místo v něm má i hodinový výkonný ředitel apod.

Jaké jsou výhody této novinky

V ČR zatím není tato praxe příliš rozšířená, prozatím ji nabízí pouze společnost Dype.cz. Ovšem to je opravdu škoda, protože datové účetnictví vám pomůže ušetřit na těch správných místech a rozvinout potenciál vaší firmy.

Samozřejmostí je v tomto směru také digitalizace, protože cloud i nejmodernější AI, jsou v dnešní době nejbližšími pomocníky těch nejúspěšnějších. Stejně jako automatizace, robotizace a umělá inteligence. Propojení všeho na firemní úrovni předchází chybovosti, dodává zaměstnancům větší jistotu  a umožňuje jim dělat maximálně informovaná rozhodnutí. A pokud se chcete v dnešním dravém světě udržet na vrcholu, nesmíte tyto aspekty zanedbávat. Chcete vědět víc? Jděte na  Dype.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *