Na co si dát pozor při sjednávání pojištění odpovědnosti zaměstnance?

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli v pracovně právním vztahu se vztahuje na každého pracovníka. V každém povolání totiž můžete svému zaměstnavateli omylem způsobit nějakou škodu, jejíž náhradu po vás může vymáhat, a to až do výše 4,5násobku vašeho měsíčního příjmu. Rozbitý notebook tolik mrzet nebude, ale poškozená výrobní linka vás může přijít hodně draho.

Kalkulace limitu pojištění může být zásadní

V praxi může být vymáhání náhrady za škodu pro vaši peněženku doslova likvidační. I proto byste si nejdříve měli srovnat nabízené produkty všech populárních pojišťoven. Zásadním hodnotícím parametrem je limit pojištění odpovědnosti zaměstnance. Není nic jednoduššího, než si spočítat 4,5násobek vašeho měsíčního platu a na tuto částku se poté pojistit.

Vyšší částka nemá smysl, protože po vás zaměstnavatel ze zákona nemůže vymáhat vyšší náhradu. Pojištění na minimální částku vám příliš nepomůže, protože se dá očekávat, že bude zaměstnavatel požadovat náhradu v maximální výši.

Je vaše povolání rizikové?

Některé pojišťovny však při sjednávání pojištění odpovědnosti zaměstnance mohou požadovat stanovení vyššího limitu. Ptáte se proč? Vaše povolání jim jednoduše přijde až moc rizikové. Typicky se jedná o zaměstnance s velkou osobní zodpovědností, například lékaře nebo vedoucí pracovníky ve velkých firmách. Naopak pro některá zaměstnání jsou připraveny speciální tarify se zvýhodněnými podmínkami. Jedná se například o tarif Řidič PLUSvhodný pro zaměstnance využívající služební auto i pro soukromé účely.

Jak je to se spoluúčastí?

ERGO pojišťovna, stejně jako většina dalších pojišťoven, počítá s vaší spoluúčastí na výplatě pojistného. Většinou je spoluúčast stanovena na 20 až 30 procent, ovšem můžete si ji sjednat i nižší. V takovém případě však počítejte s tím, že budou měsíční poplatky za pojištění o dost vyšší. Některé pojišťovny také nabízejí nejrůznější slevy na pojištění v případě, že si od nich sjednáte další finanční produkty.

Při sjednávání pojištění odpovědnosti za zaměstnance si dejte pozor hlavně na výši spoluúčasti a také na limit pojištění. Pokud si všechny parametry správně nastavíte, můžete se uklidnit, protože pojišťovna za vás převezme část rizik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *