Umíte si vybrat to správné pojištění na cesty?

Ať už se chystáte jen na prodloužený eurovíkend do Varšavy nebo máte v plánu rovnou půlroční studijní pobyt na Novém Zélandu, nesmíte zapomenout na nezbytnou součást své výbavy. A tou je zcela jistě kvalitní cestovní pojištění kryjící všechny myslitelné nepříjemnosti  – od krádeže zavazadel až po vážné úrazy při rekreačním sportování.

Výběr cestovního pojištění do zahraničí ve čtyřech snadných krocích

Současný trh nabízí velké množství více či méně vhodných pojistných produktů. I když okřídlené rčení pravící že „každé zboží má svého kupce“ platí v tomto případě beze zbytku, je velmi důležité najít si ten správný model přesně pro své potřeby. Univerzální pojištění s jednotnými podmínkami pro všechny totiž neexistuje.

Nepřeplácejte zbytečně, vyberte si optimální délku

První otázka, kterou by vám měl každý pojistný poradce položit, by měla znít: na jak dlouho? Na trhu existují produkty, jež vám umožní zvolit si přesný počet dní  a zaplatit tak pouze za skutečně využité období. Zároveň se však poptejte na možnost rychlého prodloužení nebo naopak zkrácení této doby. Na cestách se totiž může přihodit všelicos a bylo by velmi mrzuté zruinovat rodinný rozpočet jen proto, že váš pojistný produkt nebyl dostatečně flexibilní.

Hledejte pojišťovnu s kvalitním zázemím

Pojištění si sjednejte ještě předtím, než vůbec navštívíte pobočku cestovní kanceláře a vyberete si zájezd, dílčí detaily můžete doladit později.  Vyhnete se tak situaci, v níž vám bude vnucen nevhodný produkt z portfolia cestovní kanceláře, který nemusí ani z poloviny splnit to, co slibuje. Mnohé subjekty podnikající v oblasti cestování totiž zakoupení svých služeb podmiňují právě tímto.

Vy však hledejte poskytovatele s dlouholetou tradicí, jenž vám může poskytnout jistotu kvalitních služeb. Žádejte především non-stop asistenci na telefonu.

Chcete klidně spát? Pojistěte si zavazadla

Pokud cestujete nalehko, nebude mít pro vás tato nástavba nejspíš smysl, ale v případě přepravy objemných kufrů, které budete muset při letecké přepravě chtě nechtě pustit z očí, se podobná investice zaručeně vyplatí. Nikdy totiž nevíte, co se může přihodit a i pouhý nákup nového kufru kvůli rozbitému kolečku může ve vašem rozpočtu udělat nepěknou díru.

Náš tip: Mnohá cestovní pojištění s komplexními službami mají tuto položku již přímo v ceně. Víte-li tedy, co přesně od svého pojištění požadujete, můžete si zakoupit výhodný produkt přímo na míru a za lepší cenu, než kdybyste si tuto příplatkovou položku zvolili zvlášť.

Budete na svých cestách také sportovat?

Předem si ověřte, jestli vaše standardní cestovní pojištění zahrnuje také výdaje vzniklé při úrazu během rekreačních sportů. Většina pojišťoven vyžaduje pro tyto případy sjednání speciálního produktu, často odstupňovaného podle míry hrozícího rizika. Milovníci paraglidingu tedy zaplatí více než rekreační hráči minigolfu.

Vyžádejte si čas na důkladné pročtení smlouvy

Budou-li  vás někde tlačit do rychlého podpisu s odkazem na jinou brzkou schůzku nebo blížící se zavírací dobu, nenechte se zmást. Máte právo si smlouvu odnést s sebou domů, pečlivě ji prostudovat a při příští schůzce s pojistným expertem žádat vysvětlení neznámých nebo nejasných pojmů. Jestliže se poskytovatelé budou zdráhat takový postup použít, nesvědčí to o jejich serióznosti a doporučujeme vám dát od takové společnosti co nejrychleji ruce pryč.

Jděte na to on-line

V dnešní době umožňují pojišťovny svým zákazníkům pohodlné sjednání cestovního pojištění do zahraničí přes internet, a to v jakoukoli denní i noční dobu. Vše je možné vyřídit on-line bez nutnosti návštěvy pobočky (obvykle je vyžadováno pouze doručení naskenované kopie smlouvy nebo její zaslání poštou, samozřejmě s podpisem). Jak je taková možnost pohodlná, si můžete vyzkoušet třeba na stránkách www.axa-assistance.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *