Jak se zbavit dluhů?

Oddlužení jako možnost zbavit se dluhů

Jak se zbavit dluhů?

jarmoluk / Pixabay

Vzali jste si pár malých půjček, které nejste schopni splácet? Zadlužili jste se skrze neschopnost splácet svoje závazky? Nevíte, jak svoji tíživou situaci vyřešit? V takové situaci pro vás může být zajímavým řešením oddlužení, tedy vyhlášení úpadku, částečné splacení dluhů a jejich následné odstranění. Pokud si však nevíte rady s tím, zdali splňujete podmínky pro oddlužení či jak návrh o oddlužení podat, pak se můžete obrátit na profesionální poradny, kde vám rádi pomohou.

Oddlužení je jednou z možností vyřešení neschopnosti splácet svoje závazky, v podstatě tedy dluhy. Jedná se o řešení, které je využívané nejčastěji a které zajišťuje nejen možnost splatit pouze 30 % svých pohledávek, ale také řešení, díky kterému vaše dluhy po částečném splacení zcela zaniknou.

Podmínky oddlužení fyzické osoby

Pro to, aby daná osoba mohla podat návrh na oddlužení, musí splňovat několik zákonem stanovených podmínek. Jednou z prvních a snad těch nejzákladnějších podmínek, je požadavek, aby byl navrhovatel fyzickou osobou. Včetně oddlužení fyzické osoby je však možné i oddlužení podnikatele. Je však potřeba, aby podnikatelovy dluhy nevycházely z jeho podnikatelské činnosti a aby oddlužení schválili všichni podnikatelovi věřitelé.

Dalšími důležitými podmínkami, které souvisejí s možností vyhlásit osobní bankrot, jsou existence více věřitelů, závazky 30 dní po splatnosti a navrhovatelova neschopnost tyto závazky splácet.

Co vám oddlužení přinese?

Díky oddlužení můžete splatit jen 30 % svých pohledávek. Ty však musejí být splaceny do 5 let od schválení oddlužení. Proto je vyžadováno, aby měl navrhovatel pravidelný měsíční příjem, kterým potvrdí, že má prostředky ke splácení pohledávek.  Výhodou je, že po splacení stanoveného procenta pohledávek, se navrhovatel svých dluhů zcela zbaví.

Jak v rámci oddlužení plnit pohledávky?

Svoje dluhy můžete v rámci oddlužení plnit a svoje věřitele tak uspokojit buď splátkovým kalendářem (jak bylo uvedeno výše, vyžadován příjem), nebo zpeněžením majetkové podstaty.

Na závěr vám však doporučíme, abyste si oddlužení vždy pečlivě rozmysleli. Pokud jste schopni svoje závazky plnit, pak pro vás existují i další řešení, například konsolidace půjček. Svoje možnosti můžete zdarma prokonzultovat s odborníky na portále eOdlužení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *