House Property Real Estate Mortgage  - Tumisu / Pixabay

Vyberte si hypotéku správně – víme, na co si dát pozor

Když se řekne hypotéka, zaměří se většina z nás na výši úroků. To by však nemělo být jediné kritérium, s nímž bude v této oblasti počítáno. Naopak. Ovšem chcete-li pořídit vlastní bydlení nebo investovat do rekonstrukce, budete muset počítat, počítat a počítat.

Jinak se  může zdát, že na původně výhodně vyhlížejícím úvěru proděláte i ony příslovečné poslední kalhoty. A co si tedy pohlídat?

Chtějte vědět, kolik vás všechno dohromady bude stát

Při srovnání hypoték je vždy nejdůležitější konečná výška půjčky. Zahrňte do ní vše, nejenom úroky. Některé banky mívají  v podmínkách nejrůznější pojištění a poplatky, takže se s nimi pečlivě seznamte. Pomoci vám může RPSN, což je zkratka pro výraz „Roční Procentní Sazba Nákladů.“

Okamžitě se tak dozvíte, kolik peněz „navíc“ z vás ta či ona banka za rok dostane.

Zároveň tohoto výpočtu využijte ke zjištění svého finančního kreditu. Všeobecně platí, že výše hypotéky by neměla přesáhnout devítinásobek ročních příjmů a zároveň by vaše měsíční splátky (případně splátky všech půjček, které máte), neměly být vyšší, než 45 % vašich měsíčních příjmů. Na stejná kritéria dbají i banky, takže snadno zjistíte, zda na úvěr dosáhnete či ne.

Vybírejte si i podle pojištění

V životě nás může potkat řada nepříjemných situací, a pokud nemáte naspořenou dostatečnou finanční rezervu, mohou vám připravit velmi nepříjemné chvíle. Ovšem ne vždy je nabízené pojištění to jediné možné. Obvykle ho nemusíte přijmout, pokud s ním nesouhlasíte (ovšem důrazně doporučujeme sjednat si obdobné jinde). A co si tedy pohlídat?

  • Zjistěte, zda zbytečně nepřeplácíte.
  • Ověřte si, zda pojištění kryje maximum možných eventualit.
  • Prověřte jeho platnost – některá platí jen po dobu fixace splátek.

Banky vám většinou nabídnou snížení úroků hypotéky o jednu nebo dvě desetiny, pokud si k ní navíc přiberete právě nějaká ze zmíněných pojištění. Ne vždy však může jít o tak výhodný krok, jak se zdá. Takže opět počítejte. Zjistěte, kolik bance zaplatíte na pojištění  a kolik vás bude stát ona úspora na úroku. A podle zjištěných výsledků se rozhodněte.

Seznamte se i s možnými sankcemi

Téměř nikdo z nás na to při sjednávání půjčky nemyslí. Ovšem (jak jsme už zmínili), nikdy nevíte, co se může stát. Dobře se tedy seznamte i s méně příjemnými stránkami vaší smlouvy. Musíte být totiž schopní své závazky dodržet i za méně příznivých okolností – a to se vám nemusí povést, jestliže vám to některé instituce „osolí“ příliš vysokými poplatky nebo zbytečnými sankcemi (leckde následuje penále už po jednom zpoždění platby, a to se může stát opravdu každému).

Jak na dobu fixace

Závěrem si promyslete také to, na jak dlouhou dobu si chcete zafixovat výši úroků. Aktuálně patří na našem trhu k nejnižším, takže doporučujeme co nejdelší období. Chcete vědět víc? Porovnejte si hypotéky u jednotlivých bank kupříkladu na stránkách duofinance.cz.

Mortgage House Contract Sign Home  - Tumisu / Pixabay
Tumisu / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *